Centar za Bahove kapi i aromaterapiju

Aktuelne teme

Eterična ulja – mali putni vodič

мај 31, 2012 u Aktuelne teme | 0 komentara

Putovanja su obično zabavna, ali posete različitim mestima i vožnja različitim prevoznim sredstvima mogu imati i svoje negativne strane.
Mala torbica s eteričnim uljima lavande, čajevca, bergamota, limuna, peperminta i geranijuma učini će vaša putovanja puno ugodnijima.

Olakšajte sebi duga putovanja

  • Eterično ulje peperminta ima umirujuće delovanje na želudac te je odlično za olakšavanje tegoba koje prate putovanja (nadutost, mučnina, glavobolja). Ukoliko se pojavi neka od navedenih tegoba, nanesite 1-2 kapi eteričnog ulja peperminta na maramicu pa udahnite nekoliko puta. Kod izraženijih problema možete pomešati 1-2 kapi eteričnog ulja peperminta ili đumbira sa kašičicom baznog ulja i masirati područje želuca u smeru kazaljke sata.
  • Ako vas putovanje avionom čini nemirnima, na papirnu maramicu nakapajte po kap eteričnog ulja lavande i geranijuma i udišite.
  • Izbjegavajte upotrebu sintetičkih mirisa tokom vožnje. Umesto toga nanesite par kapi nekog osvežavajućeg eteričnog ulja (pepermint, eukaliptus, limun trava) na pamučni jastučić ili upotrebite neki od prirodnih osveživača vazduha u spreju. To je  posebno preporučljivo tokom letnijh gužvi na putevima jer ulja u mešavini opuštaju i lagano hlade, a ne uspavljuju.
  • Deca na dugim putovanjima mogu postati nemirna i razdražljiva. Pomešajte 15 kapi eteričnog ulja kamilice sa 30 ml baznog ulja makadamije ili nekog drugog biljnog ulja i kad „stvari počnu izmicati kontroli“ masirajte im stopala i noge pripremljenom mešavinom.

Hoteli

Budući da ni u boljim hotelima ne možete biti sigurni da je sve dezinfikovano, evo nekoliko praktičnih saveta za prilike kada morate odsesti van kuće:

  • Za svaki slučaj obrišite dasku WC-šolje, rukohvate, kvake, lavabo i kadu papirnom maramicom na koju ste nakapali čisto eterično ulje čajevca.
  • Ukoliko imate osećaj da je potrebno provesti ozbiljnije mere, pomešajte čajevac s lavandom i eukaliptusom (E. citriodora, E. radiata ili E. globulus) i ponovite postupak. Ova tri ulja zajedno imaju jako baktericidno delovanje.

Madrace možete dezinfikovati  mešavinom od nekoliko kapi čajevca, lavande i limun trave – pomešajte mešavinu s vodom i raspršite po madracu. U istu svrhu možete upotrebiti i eterično ulje kedra.
Mirisna pomoć pri učenju

Bliži se kraj školske godine. Vremena je malo, materijala koji treba savladati previše, a ispiti samo što nisu počeli…

Da biste ostali što duže budni i memorisali što veću količinu materijala verovatno pijete velike količine crne kafe, možda se tuširate hladnom vodom da biste se razbudili i osvežili ili primenjujete neku svoju «oprobanu» metodu.

Jeste li znali da aromaterapija može biti od pomoći u procesu učenja i kasnijeg prisećanja učene materije?

Rezultati istraživanja pokazuju da se eterična ulja mogu uspešno koristiti za poboljšanje pažnje, fokusiranosti i budnosti. A umirujuće i opuštajuće delovanje eteričnih ulja je korisno kad se treba brzo «prešaltati» u stanje relaksacije ili što pre utonuti u san i dobro se odmoriti.

Kefalično (što znači da poboljšavaju koncentraciju i pomažu u održavanju pažnje) delovanje imaju eterična ulja ruzmarina, bosiljka, lovora, paprene metvice, grejpa, timijana…
Opuštajuće deluju eterična ulja bergamota, lavande, petitgraina gorke narandže, slatke narandže, nerolija, geranijuma…
Kako ta saznanja možete koristiti u procesu učenja?
Ako je neki miris prisutan tokom učenja prisećanje memorisanog gradiva u nekoj kasnijoj situaciji će uz isti taj miris biti uspešnije.

To konkretno znači sedeće: trebate izabrati neki miris – mešavinu mirisa koji dotad niste koristili i primeniti ga tokom savladavanja ispitnog gradiva. (Npr. kapnite nekoliko kapi na papirnu maramicu koju držite negde u blizini.) Kasnije, na ispitu koristite isti miris da bi vam mirisna asocijacija pomogla u prisećanju gradiva koje ste pripremali. Rezultati istraživanja tvrde da se sposobnost prisećanja udvostručuje ako je ono povezano s mirisom.

Primer mešavine:
ruzmarin               10 kapi
slatka narandža       6 kapi
bosiljak                    1 kap

Primenite ovu ili neku drugu mešavinu ili pojedinačno ulje izabrano po vlastitom ukusu.

Budite uspešni! Srećno na ispitima!

Oteraj komarce pomoću eteričnih ulja

мај 31, 2012 u Aktuelne teme | 0 komentara

Komarci nam mogu zagorčati leto, a fabrička sredstva namenjena njihovom rasterivanju ostavljaju na koži sloj lepljivih hemikalija. Zato se zaštitite prirodnim sredstvima i mirno uživajte u toplim letnjim večerima! Uz nekoliko „narodnih“, donosimo  i dva recepta za mirisnu zaštitu od komaraca.

Od prirodnih sredstava protiv komaraca i drugih insekata najpoznatije je ulje citronele, no ona je samo jedna od mnogih biljaka pomoću kojih možete ove napasti  držati  na odstojanju.
A koje biljke komarci najmanje vole? Kao i vampiri, ne mogu podneti miris belog luka. Prerežite režanj belog luka na pola i premažite kožu razrezanom stranom. Nijedan  se komarac neće usuditi prići!
Druga metoda uključuje pravljenje soka od belog luka. Sipajte naprstak soka u šolju vode, promešajte i poprskajte smesom kožu ili odeću. No, ni mnogi ljudi, poput komaraca, ne vole miris belog luka. Zato je sreća da ima biljaka koje ljudima mirišu puno lepše, a svejedno rasteruju komarce.

Šta komarci mrze?

Na popisu su lavanda, ruzmarin, žalfija, cimet, paprena metvica, mačja metvica i trava citronela.  Dok pravite roštilj, položite žalfiju i ruzmarin na užareni  ugalj. Isparavanje tih biljaka takođe će stvoriti neugodnu atmosferu za komarce.

Esencijalna ulja limuna, eukaliptusa i cimeta šire mirise koje komarci smatraju jezivima. Budući da većini ljudi ti mirisi ne smetaju, stavite na kožu ili odeću par kapljica nekog od tih ulja svakog dana. Još je delotvornija smesa ovih ulja i maslinovog ulja, s kojom takođe  možete namazati kožu da se osigurate protiv komaraca. Još jedna neprijateljska smesa za komarce je naseckani peršun pomešan s jabukovim sirćetom.
Ali biljke nisu jedino što im se ne sviđa. Za početak, rešite se izvora ustajale vode, gde ženke komaraca nose  jaja. Posude  s vodom za kućne ljubimce treba osvežavati nekoliko puta nedeljno.

Komarci su najaktivniji u zoru i u sumrak, pa ako želite smanjiti verovatnoću susreta s njima nemojte biti na otvorenom pola sata pre zore i pola sata nakon sumraka.
Znajte i da ih privlači tamna odeća pa se obucite u svetle boje kad izlazite iz kuće. I cvetni parfemi, dezodoransi i sapuni mame komarce pa ih nemojte nositi tokom sezone komaraca.

Aromaterapeutski recepti

Eterična ulja koja odbijaju insekte su : limun trava, citronela, lavanda, čajevac, pepermint, kedar i  geranijum. Njihovim kombinovanjem možete praviti  mešavine koji će odbijati komarce, a istovremeno lepo mirisati.
Sprej za vazduh
Pomešajte 60 ml vode i 40 ml 70-postotnog alkohola iz apoteke i dodajte 30-40 kapi eteričnih ulja:
•    15 kapi lavande
•    10 kapi kedra
•    10 kap limun trave
Ovaj će vas svež i ugodan miris štititi od insekata.

Repelentno sredstvo

Otopimo li neka od eteričnih ulja u baznom ulju badema ili makadamije, dobićemo repelentno sredstvo koje možemo nanositi na kožu, a za njegovo pravljenje potrebno nam je sledeće:
•    100 ml ulja makadamije (najbrže se upija što je leti posebno važno)
•    10 kapi lavande
•    15 kapi geranijuma
•    5 kapi peperminta
Ova je mešavina osim za teranje komaraca odlična za negu kože, a zahvaljujući pepermintu lagano hladi.

Eterična ulja i primena

мај 31, 2012 u Aktuelne teme | 0 komentara

Eterično ulje poseduje  uravnoteženu mešavinu sastojaka i njegove su aromatske sposobnosti zavisne  od  međudelovanja tih sastojaka. Premda  se zove „ulje“, radi se o potpuno nemasnim lakoisparljivim  tečnostima intenzivnog mirisa, koje se dobijene ekstrakcijom iz lekovitog bilja ili njihovih delova.  

Evo nekoliko prigodnih saveta:

Za poboljšanje emocija i očuvanja imuniteta  koristimo sledeća ulja (pripremajući kupke, mleko za telo ili upotrebom mirisnih lampica):LAVANDE, GERANIJUMA, MANDARINE, YLANG-YLANGA, RUZMARINA, CITRUSA

Za kosu koristiti ulja: LAVANDE, ČAJEVCA, RUZMARINA, KLEKE, TIMIJANA, ŽALFIJE , KEDRA

Za ublažavanje tvrde kože tabana i laktova koristiti ulje: BADEMA, SUSAMA, MASLINOVO ULJE, NARANDŽE, LAVANDE, KLEKE, GERANIJUMA, TAMJANA

Za pobljšanje menstrualnog ciklusa koristiti ulje: KAMILICE, GREJPA, ČEMPRESA, GERANIJUMA, RUŽE I ŽALFIJE

Za prirodno čišćenje lica i vrata koristiti ulje: MANDARINE, RUZMARINA, LIMUNA, EUKALIPTUSA, KEDRA, RUŽE, KAMILICE, TAMJANA

Za piling koristiti ulje: BADEMA, LAVANDE, LIMUNA, NARANDŽE, SANDALA, KAMILICE, uz dodatak ZOBENIH PAHULJICA, KUKURUZNOG GRIZA, JOGURTA

 

Danas se sve više daje na značaju sve većem razvoju i primeni  aromaterapije kroz koju se ispituju mogućnosti primene eteričnih ulja u cilju poboljšanja telesnog, duševnog i emotivnog  stanja.

Želimo vam ugodno i mirisno leto!!!! 

Primena eteričnih ulja leti

мај 31, 2012 u Aktuelne teme | 0 komentara

AROMA – LETNjA PRVA POMOĆ
Leto je već stiglo, a ono sa sobom nosi lepe sunčane dane  ali i velike sparine i vrućine. Dosta vremena provodimo napolju, što znači da smo više izloženi suncu, a time i mogućnosti opekotina, alergija, ugriza insekata, kao i bolovima u mišićima zbog eventualne dodatne aktivnosti.

Uvreženo mišljenje je da sunce-more-planine-svež vazduh uglavnom korisno deluju na zdravlje kože i celog tela – produžujući dobru kondiciju, regenerišući epitel, otklanjajući  estetske nedostatke (akne, pege, bubuljice).

Najprirodniji način otklanjanja ovakvih tegoba koje većina nas iskusi za vreme letnjih meseci jesu eterična ulja.Stoga smo pripremili malu listu eteričnih uljai propratnog materijala koje bi svakako trebali imati u vašoj torbici prve pomoći za ovo vreme.
Za početak bi ste trebali imati čistu tkaninu koja bi vam koristila kao topli ili hladni oblog, ili za čišćenje područja pre tretmana, zavoje, bazno ulje (bademovo ili ulje gospine trave – kantarion), te malo aloe vera gela. Od mnoštva eteričnih ulja različitih lekovitih delovanja preporučujemo vam sledeća tri: čajevac, lavandu i geranijum.
Eterično ulje čajevca sa svojim antifungalnim (antigljivičnim) i antiseptičkim delovanjem je izvanredno za stanja poput opekotina, atletskog stopala, posekotina i ogrebotina kao i  svraba nakon uboda insekata. Ovo se eterično ulje može nanositi na kožu u čistom stanju bez razređivanja u baznom ulju što i olakšava njegovu upotrebu. Naravno nanosi se u kapima, tako da na posekotinu ili ubod insekta možete nakapati 2-3 kapi eteričnog ulja čajevca. Pri tome trebate pripaziti da se radi o 100% čistom prirodnom eteričnom ulju, jer jedino takvo ulje ima efektan aromaterapeutski učinak.

Eterično ulje lavande i lavandina može se koristiti samo za sebe.Ovo se ulje koristi za suzbijanje alergija, protiv modrica, opekotina, glavobolje, ugriza insekata , te protiv sunčanih opekotina. Ukoliko je faza akutna, preporučujemo oblog od hladne vode s dodatkom lavande, metvice i kamilice, a nakon toga negu s gelom aloe vera kao bazom i par kapi lavandinog ulja. U kasnijoj se fazi može koristi i ulje kantariona kao bazno sa par kapi lavande za negu kože nakon sunca.
Oprez: Ne koristite ulje kantariona za vreme izlaganja suncu (niti u solarijumu), jer ono može izazvati alergiju – fotoosetljivo je.

Eterično ulje geranijuma takođe deluje kao antiseptik i fungicid, ali isto tako čini jako dobar izbor kod rana i posekotina zbog svog hemostatičnog delovanja – zaustavlja krvarenje. U tom smislu možete napraviti oblog s eteričnim uljem geranijuma. Često se koristi u suzbijanju gljivičnih infekcija. Osim toga vrlo se često koristi i u tretmanima suzbijanja celulita.
Želite li se rešiti dosadnih insekata i komaraca, napravite mešavinu od:  20 ml bademovog ulja u koje ukapajte 5 kapi muškatnog oraha, 3 kapi ruzmarina i 2 kapi nane i nanesite na otvorene delove kože. Rezultat ne bi trebao izostati.
Danas, više nego ikada, možemo uživati i koristiti lekovite biljke u cilju očuvanja i poboljšanja vlastitog zdravlja. U malim, tamnim bočicama koncentrovana je snaga mirisnih i lekovitih biljaka – njihova „duša“ materijalizovana  je u opojnu tečnost čija je moć  zgusnuta u kapljice eteričnog ulja.