Centar za Bahove kapi i aromaterapiju

Aromakozmetika

Koža je jedan od naših najvećih organa – čovek prosečno ima oko 3 kg kože koja predstavlja polupropusnu membranu u naš organizam. Razne nečistoće i zagađivači iz okoline ulaze u naš organizam upravo preko kože. Ono što nanosimo na kožu postaje jednako važno kao i ono što jedemo.

 

Šta ulazi u sastav većine komercijalnih, pa i najskupljih,  proizvoda za negu?

Uz gomilu hemijskih jedinjenja čije nazive ne razumemo, na deklaraciji (ako je uopste ima!) naći ćemo vazelin i parafin, mineralna ulja. I za početak je dovoljno da se zaustavimo na tome. Parafin i vazelin su derivati nafte, ugljenovodonici i nisu srodni lipidima kože. Osim toga, njihove molekule su prevelike da bi prodrle kroz kožu, stoga se proizvodi na bazi njih ne upijaju u kožu, već ostaju na površini i ometaju prirodne funkcije kože – apsorpciju i eliminaciju. Nikakve lekovite materije se putem parafina i vazelina neće uneti u kožu, već će ostati na njezinoj površini! Osjećaj negovanosti je kratkotrajan – koža nije dubinski nahanjena i opskrbljena vlagom. Zapravo, većina tzv. hidratantnih krema koži krade vlagu!

Što je sa prirodnim proizvodima?

Epitet prirodno je postao toliko IN da sve više proizvođača kozmetike svoje preparate deklariše kao prirodne. Međutim, da bi proizvod mogao godinama nepromenjen stajati na policama u trgovini, mora u sebi imati hrpu konzervansa, koji često izazivaju alergije. Često se umesto hladno ceđenih  biljih ulja koriste rafinisana, pročišćena, jednom rečju, obezvređena – zbog produženja  roka trajanja. Masnu i vodenu fazu u kremama i losionima treba emulgirati – a retki su proizvođači koji koriste prirodne ili barem poluprirodne emulgatore, jer se oni, pogađate – lako kvare. Za vodenu fazu koristi se demineralizovana  voda. Pa čak i da zadovoljavaju kriterijume  kvaliteta, komercijalni «prirodni» proizvodi nisu prilagođeni individualnm porebama. Imamo proizvode za različite tipove kože, ali stanje kože se s vremenom menja,  i  npr.masna koža moze  imati itekako različite potrebe! Masna koža s aknama, masna dehidrirana koža, masna osetljiva koža… Kombinacija je na desetine. Komercijalna kozmetika, makar i prirodna, jednostavno NE MOŽE slediti individualne potrebe potrošača.

Alternativa?

Prirodna kozmetika, da. Ali takva gde znate šta  je sastojak određenog preparata, bilo da ga sami pravite, bilo da ga pravi neko drugi, prema potrebama vaše kože.

Zašto biljna (hladno ceđena) i eterična ulja?

Zato što biljna i eterična ulja prolaze kroz slojeve kože, neguju je i hrane. Njihova jedinjenja  koža prepoznaje i ugrađuje ih u svoje ćelije, gde uspostavljaju ravnotežu ćelijskih  funkcija i podstiču  međućelijsku razmenu materija. Osim toga, većina eteričnih ulja, u većoj ili manjoj meri, imaju antibakterijsko i antiseptično svojstvo, i što je najvažnije, ne gube svoju učinkovitost delovanja na neku bakteriju nakon dugog korišćenja.
Većina ljudi, pogotovo oni sa masnijom kožom, ne žele ni čuti za ideju da na kožu nanose ulje. Osamdesetih i devedesetih godina bilo je popularno za kozmetiku namenjenu masnoj koži istaknuti velikim slovima OIL FREE, pa je time kao pogodna za kožu koja prekomerno luči sebum. Ulja su nepravedno označavana kao nešto loše, što zatvara pore i sprečava kožu da diše. To jednostavno nije istina. Ulje jojobe naprimer (zapravo tečni  vosak) po svojoj hemijskoj strukturi slično je sebumu, a kod masne kože deluje tako da smanjuje preveliku produkciju sebuma, blago otvara pore i oslobađa kožu štetnih naslaga. Istovremeno, izvrstan je ovlaživač svih tipova kože! Stoga, nemamo razloga bežati od ulja! Hladno cedjeno, nerafinisano biljno ulje jedna je od najboljih stvari koje možemo priuštiti svojoj koži!

Jeste li znali da su za samo jednu flašicu eteričnog  ulja potrebne desetine kilograma mirisnih latica ili plodova biljaka? Zato je znanje o tome koja se ulja dobro mešaju i daju željeni učinak, vrsta umetnosti. U pravoj mešavini, eterična se ulja međusobno dopunjuju i potenciraju svoju lekovitost koja nas istovremeno očarava i neguje. Ovi prirodni preparati koji klize po koži i kosi nisu stvoreni samo za suvu kožu. Novi pristup preporučuje ih i kao savršeno rešenje za masnu kožu. Ne isključujte ih, savetuju stručnjaci, ni iz letnjih dnevnih rituala jer nisu rezervisani samo za skupocene masaže u wellness centrima i zimske mesece. Nekoliko kapi i u vašim rukama stvoriće čuda.

A ako ste zaljubljenik u organske proizvode, ulja će dodatno zadovoljiti vaše težnje jer ne sadrže hemijske dodatke i konzervanse, za razliku od krema i losiona. Mešavine baznih i eteričnih ulja nude vrlo efikasna rešenja za različite probleme s kožom. Eterična se ulja svojim delovanjem uzdižu iznad pukog rešavanja fizičkih simptoma jer deluju holistički. Zato, kad premazujete telo uljima, ne samo da ćete omekšati i hidratizovati kožu nego će i prodreti dublje u tkivo. Njihovo delovanje podstiče metabolizam i kožu da se sami zaleče i dovedu u harmoniju. Bonus je i to što ni dugotrajnim korišćenjem ne gube efikasnost u delovanju na određeni problem. A osim što negujemo kožu čineći je lepšom i zdravijom, istovremeno zbog udisanja raskošnih biljnih mirisa utičemo na svoje raspoloženje.
Prirodna hidratacija kože i kose „Biljna ulja dobijaju se hladnim ceđenjem biljaka, semenki i orašastih plodova“. Tim postupkom čuvaju se njihovi sastojci, a time i lekovito delovanje. Bazna ulja bogata su vrednim sastojcima, vitaminima, esencijalnim masnim kiselinama i tragovima minerala. Imaju terapeutska svojstva pa ih biramo tako da se međusobno nadopunjuju i celovito deluju s eteričnim uljima. Upotrebom ulja stimuliše se regeneracija ćelija kože, a postiže se i dodatna zaštita. Budući da prirodna biljna bazna ulja po sastavu odgovaraju sastojcima sebuma koji izlučuje koža, ona masažom nežno klize i upijaju se dublje u kožu.

Efikasna su i pogodna za nečistu i kombinovanu kožu jer njihovi sitni fini molekuli neće zatvoriti pore. Nanošenjem ulja takvoj se koži šalje signal da smanji proizvodnju sebuma, zbog čega se pojačano masti. Kada izaberete odgovarajuće ulje za masniju kožu, odnosno mešavinu određenih biljnih ekstrakata, rešićete probleme preteranog mašćenja, ostavljajući kožu lica mekom i glatkom.

Za nečistu kožu odlično je eterično ulje lavande zbog antiseptičkih i protivupalnih svojstava, kao i ylang-ylang koji regulise izlučivanje sebuma. Osim za hidratizovanje kože i kose, bazna ulja odlična su i kao sredstva za čišćenje kože od nečistoća i šminke.

Umasirajte ih prstima ili vaticom, nakon čega će ispiranje lica vodom izbrisati šminku, a pore će ostati čiste.

Za odstranjivanje maskare sa osetljivog područja očiju pomaže jojobino ulje. Ulja su blagotvorna i mirisna zbog eteričnih ulja, čije kapljice biljnih esencija povećavaju lekovita i negujuća svojstva. Budući da se većina eteričnih ulja mora razrediti u nekom prirodnom baznom ulju kao što je maslinovo, bademovo ili susamovo, bitno je da ta ulja ne budu rafinisana i da budu hladno ceđena. Iako su eterična ulja prirodne esencije, zbog koncentrisanog oblika treba ih primenjivati oprezno. Zato pri izradi sopstvenih uljnih kreacija budite oprezni pri kapanju jer je svaka kap koncentrat u kojem se može nalaziti nekoliko desetaka kilograma bilja. Ako pomešate dva eterična ulja, napravićete potpuno novu hemijsku mešavinu koja ima novu energiju i blagotvornu moć.

Trudnice, osetljive osobe, mala deca kao i stare i bolesne osobe pri odabiru eteričnih ulja trebalo bi da se posavetuju s aromaterapeutom.

Evo osnovnih osobina nekih ulja.

Jojoba

Odlično je za sve tipove kože, a naročito za suvu ili premasnu kožu jer stabilizuje pH.

Ulje jojobe  štiti od negativnih uticaja iz okoline, vlaži i omekšava kožu. Odlično je protiv upala, psorijaze, ekcema, akni, opekotina od sunca, peruti, seboreje, strija i iritirane kože.

Kajsija

Ovo lagano i fino ulje idealno je kao podloga preparatima za negu lica, posebno za negu umorne, prerano ostarele i osetljive kože.

Dobar je izbor za masažu i negu tela za tipove kože koji teško apsorbuju ulja.

Lešnik

Hrani i omekšava kožu, dobro se apsorbuje i podstiče cirkulaciju.
Posebno se preporučuje za negu masne i mešovite kože sklone aknama. Tonira i zateže kožu, jača zidove kapilara i podstiče regeneraciju ćelija.

Pšenične klice

Regeneriše ćelije kože, jača zidove kapilara, zaceljuje ožiljke i opekotine, pomaže kod ekcema, psorijaze, ublažuje strije i omekšava kožu. Ovo je ulje primenjivo kod svih tipova kože, a naročito kod ispucale, suve i zrele kože.

Susam

Pogodno je za negu zrele i suve kože, za lečenje psorijaze i suvog ekcema te proširenih vena. Ovo ulje zagreva pa se u ayurvedskoj medicini koristi kao sredstvo za detoksikaciju. Poslužiće i kao sredstvo za sunčanje jer ima zaštitni faktor 4.

Badem

Najčešće korišćeno ulje pogoduje svim tipovima kože, pa i onoj osetljvoj. Smiruje upale, ekceme, psorijazu, dermatitis i opekotine od sunca. Štiti i omekšava, stvara prijatan osećaj na koži i vrlo je dobar izbor za masažu i negu tela.
Kako da pripremite sopstvene uljne mešavine za negu ?

Za to vam je potrebna bočica od tamnog stakla. Napunite je baznim uljem, a zatim dodajete eterična ulja. Dobro promućkajte da se sastojci prožmu i čuvajte na suvom i tamnom mestu najviše godinu dana.

Pakovanje za kosu

10 ml baznog čičkovog ulja pomešajte sa
4-6 kapi nekog od sledećih eteričnih ulja: kedrovine, ylang-ylanga, lavande, ruzmarina

Ulje za čišćenje lica

10 ml baznog ulja po izboru pomešajte sa

2-4 kapi eteričnog ulja lavande i ruže

Ulje za negu lica

10 ml baznog ulja po izboru
pomešajte sa 4 kapi eteričnog ulja: pačuli za suvu i zrelu kožu ili čajevac i lavanda za problematičnu kožu ili geranijum i ylang-ylang za normalnu kožu

Ulje za masažu tela

100 ml baznog ulja po izboru
pomešajte do 20 kapi eteričnog ulja po želji: za ublaživanje napetosti upotrebite mešavinu eteričnih ulja kedrovine, narandže i sandalovine, za senzualnost i energiju cimet, narandžu i ylang-ylang, a za osveženje ulja eukaliptusa, karanfilića i limuna.